שמורות מהסרטים – הר טיאנמן ושמורת אוואטר

חובבי הטבע וגם כאלה שלא, יישארו עם פה פעור אחרי ביקור בשמורות הטבע בסין.

ככלל שמורות הטבע בסין אינן דומות לטיול בשמורות טבע בארץ שפורצים שבילים, יורדים לבדוק את המים בבריכות ובמפלים ועוד…בסין, השבילים בשמורות מסודרים ואי אפשר לרדת מהם, הולכים על שבילי עץ, או מדרכות וקילומטרים של דקים..

HK019148print 5
הר טיאנמן

לעיר הקטנה (הכל יחסי) ז'אנגז'יאנזה, שבמחוז הונאן, הגענו בטיסת פנים. הסיבה להגעה לשם הן שתי אטרקציות טבע, הראשונה שאליה מגיעים מהעיר עצמה היא הר טיאנמן, והשניה במרחק שעה נסיעה היא שמורת אוואטאר, שלטענת התושבים היא זו שנתנה את ההשראה להר הללויה שבסרט אוואטאר, והם הגדילו לעשות ושינו את שם אחד ההרים שם להר הללויה. משנת 1982 אזור השמורות הללו נקרא China's first national forest park.

HK019247print 5
שמורת אוואטר

להר טיאנמן, או בתרגום חופשי הדלת לגן עדן, מגיעים ברכבל (הארוך בעולם), כ-30 דקות, 7.5  ק"מ, וקחו בחשבון עוד כשעה לפחות בתור לרכבל, אם תגיעו בקיץ. זה המקום הראשון בו תבינו שכל מה שידענו על הסינים פשוט לא נכון… מי אמר שלכל משפחה יש ילד אחד? כשאתה עומד שעה בתור וכל רגע מצטרף מישהו נוסף למשפחה שעומדת לפניך, אתה מבין שהמשפחות שם הם חמולה אחת גדולה…

HK019120print 5
במסלולים בהר טיאנמן
IMG_0374print 5
מבעד לזכוכית

ולענייננו – בהר שבילי עץ תלויים שצמודים לצלע ההר בגובה של כ 1500 מטר שמקיפים אותו, אם תגיעו ביום עם מזג אויר בהיר, תזכו בראות נפלאה. אם יהיה ערפילי, תזכו בהרגשה מדהימה כשענני הערפל מסביבכם ומידי פעם מתגלים מראות הנוף מלמטה.

חלק מהשביל התלוי בנוי מזכוכית, חוויה נפלאה, ולמי שזה מפחיד אותו, הסירו דאגה יש דרך עוקפת.

HK019106print 5
ה"כותל" המקומי

לאורך השבילים תראו סרטים אדומים תלויים על העצים שלאורך הדרך, שהם בעצם הכותל המקומי של הסינים.

אחרי שסיימנו עם אויר הפסגות בתחנה העליונה, ירדנו למחצית הדרך ברכבל  ומשם בשאטל בדרך מפותלת. בכביש שעולה יש 99 סיבובים בסך הכל ואם מצטרפים מתחנת האמצע ברכבל עושים כמחצית מהם.

HK019184print 5
שווה טיפוס
HK019203print 5
השלב הקל….

השאטל מביא אותנו לרחבה שלפני מערת טיאנמן, לא ממש מערה אלא יותר החור שבהר, שבסופו יש מקדש שכדי להגיע אליו יש לטפס 999 מדרגות או אולי כמה פחות…ספרנו.. לוקח כחצי שעה והנוף מדהים, בתנאי שיש לכם מספיק אויר לעשות שני דברים…אבל גם מהרחבה שלמרגלותיו זה מספיק למי שלא בכושר. ברחבה מזנוני מזון מהיר סיני, טעים וזול!

HK019088print 5
99 סיבובים … שימו לב לאוטובוס..

שמתם לב שיש שימוש רב בספרה 9 בהר ולא בכדי. הספרה 9 היא משמעותית בסין ומשויכת לקיסר מכיוון שהיא הספרה הגבוהה ביותר ולכן 99 פיתולים בכביש ו 999 מדרגות לגן העדן, מה שמראה על החשיבות של ההר לסינים.HK019127print 5

 

שעה נסיעה מהעיר נמצאת השמורה השנייה שנקראת אוואטאר או ווליאנג Wulingyuan Scenic Area (על שם האזור). אנחנו בחרנו ללון שם במלון פולמן, מלון מעולה, וממנו המרחק קצר לשמורה.HK019336print 5HK019266print 5

HK019359print 5
המעלית שעולה 100 מטר בשתי דקות

הנוף בשמורה הזו כולל את עמודי תבל המרהיבים שמתנשאים מהעמק, כולל הר הללויה, ערפל מרחף ממעל, מעלית שקופה לגובה 100 מטר שחולפת את המרחק בשתי דקות, וגם שם התור לעלייה לוקח שעות. למי שמעוניין ההמלצה היא לרדת אותה במקום, ואז נחסך התור. בנוסף תמצאו שם גם את הר טיאנצי, רכבלים ועוד ועוד.

HK019331print 5

המעבר בשמורה הוא או באוטובוסים שאמורים להיות ירוקים…דבר שלא ניראה ככה לפי כמות הפיח שהם פלטו, או בשבילים וכמובן בלי לחסוך במדרגות…עיינו בפוסטים הנוספים על סין… למעוניינים יש בשמורה עזרה רצינית והיא הכיסאות הנישאים… כמעט נשברתי והשתמשתי בשרותיהם…

HK019230print 5

בנוסף זו אחת השמורות שהאוכל בה נפלא ונמצא בכל מקום מרכזי. כולל הנשנושים.

HK019240print 5 HK019239print 5

HK019229print 5
אחד מהרכבלים הרבים בשמורה

הר הללויה והאזור סביבו גורם לי להתלהב ולא רק לי אלא שהוא עושה את זה גם לציירים המקומיים.

HK019273print 5

למחרת כדאי לנסוע לאגם ביופונג, ששווה לקחת שיט עליו ולשמוע את האגדה על איך בוחרים בעל או כלה באזור,

HK019408print 5
אגם ביופונג

המראות בכל האזור משגעים.

מכיוון שאנחנו לא בעד דברים ממוסחרים החלטנו לוותר על מערת הנטיפים שמוארת בפרוז'קטורים צבעוניים, אבל למעוניינים גם זה קיים.

גם נקודה ישראלית יש באזור והיא גשר הזכוכית הארוך בעולם 430 מ' והוא תולה בגובה 300 מ' מעל הקניון. הגשר תוכנן על ידי האדריכל הישראלי חיים דותן. הגשר נמצא ב Zhangjiajie Grand Canyon וכדי לעלות עליו תצטרכו להזמין מקום מראש ולהצטייד בדרכון. בנוסף באזור של הקניון אטרקציות נוספות כמו מגלשת שיש באורך 600 מ' שגולשים עליה עם יוטה וכפפות, אומגה (זיפ ליין) ועוד ועוד..

לסיכום שלושה ימים מלאים ומרתקים באזור השמורות הללו. מומלץ בחום!!

7 Comments

 1. Reply
  ליאת

  תודה על טיפים מצויינים! מטובלים בידע והסטוריה מקומית ,
  אורית את אלופה!

 2. Reply
  טווסה

  היי
  נשמע מרתק…האם אפשר להגיע כמטיילים עצמאיים לאזור המהמם הזה?
  תודה
  טווסה

  1. Reply
   אורית Post author

   הי לך
   אכן , את כל הטיול לסין ניתן לבצע בצורה עצמאית כולל הגעה לג'אנזיאנז'ה ששם נמצאת השמורה.
   השמורה הזו היא אחת היפות בסין וכמעט שלא מתויירת על ידי מערביים..ועדיין מליוני סינים…
   הדרך הנוחה להגיע היא בטיסה ויש טיסות מבייג'ין, שנגחאי, צ'נגדו ועוד (אנחנו טסנו מגוונז'ו).
   באזור עצמו ניתן לטייל עצמאית כמובן או לקחת הדרכה מקומית כולל סידורי קרקע, בדרך כלל יוצא משתלם, מזכירה שאי אפשר לקחת רכב ללא רשיון נהיגה סיני.
   בכל מקרה, שווה שווה שווה!!! להגיע לשם. אל תפספסי!!!!
   אשמח לעזור בכל שאלה

  1. Reply
   אורית Post author

   הי ניצה
   מכיוון שהשמורה הזו נמצאת בגובה של 450-1400 מ׳, ניתן להגיע רוב השנה וכמובן בהתאם למה שאתם אוהבים, בחורף תזכו לראות שלג (כבר מנובמבר), וכמובן ששלכת לפני, גם בקיץ יש סיכוי לגשם אבל סה״כ נעים, החיסרון הוא שבחודשי הקיץ יש חופש גם לסטודנטים הסינים שמטיילים בהמוניהם.
   לסיכום, זו אחת השמורות הנגישות והיפות ביותר.
   אפשר בהחלט לשוחח איתי בטלפון. שלחי לי את המספר שלך ואתקשר.

 3. Reply
  ofir

  אחלה פוסט ואתר. כל הכבוד. אם אפשר כמה שאלות קטנות. איך יודעים איזה מסלולים לקחת בשמורות, מה בגדר חובה ועל מה אפשר לוותר? ( לונלי פלנט?) , האם טיילתם גם בערים בחואן ( למשל – פנגחואנג (פניקס)) או כפרים? או שהגעתם לשם ספציפית רק לשתי השמורות הללו? מניח שיום אחד לכל שמורה ממצא נכון ? ועושים טיול כוכב מהעיירה ? או שכדאי ללון סמוך לשערי הכניסה על מנת להגיע מוקדם יחסית ? תודה רבה !

  1. Reply
   אורית Post author

   הי אופיר
   תודה על המחמאות וסליחה על העיכוב בתגובה. השמורות בצנגדו משגעות והגענו אליהן בטיסה. ישנו ליד שערי הכניסה של זוזיאגו, ועדיין כשהגענו לשער נדהמנו מכמויות הסינים שחיכו שם ברחבה.
   הקדשנו לכל אחת יום מהבוקר וזה מספיק לדעתי. תלוי כמובן מה כבר ראית ואיפה היית.. לא הספקנו להגיע לפיניקס בגלל קוצר זמן, אם היה לי, הייתי מגיעה לשם גם. שים לב שגם בטיסה עדיין כל הגעה לשמורה משדה התעופה זה כמה שעות טובות.
   לשמורות אוואטר הקדשנו 3 לילות , היינו לילה בעיירה לפני הר טיאננמן ואחכ 2 לילות במלון בתוך השמורה.

Leave Your Comment
כל הזכויות שמורות לאורית וסיגל 2017