המרדף אחרי הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני, או האורורה בוראליס בשמה המדעי, (הסבר בפנינת הטיפ) היא תופעה מדהימה, שנמצאה ברשימת המשאלות המשפחתית מזה כמה שנים. הניסיון הראשון שלנו לראות אותה באיסלנד לא צלח בגלל תנאי מזג האוויר, או עננים בעברית צחה, ובזכותם יצאנו למסע הזה.

אחרי חקירות רבות, שיחות עם אנשים שצפו בתופעה המרהיבה הזו, (ותודה לאילן צייד אורורה ותיק על הידע הרב שחלק איתי), נבירה באתרי אינטרנט של מזג אויר בלפלנד (חבל ארץ המשתרע בצפון ארופה ונמצא בחלקים משטחי מערב רוסיה, צפון פינלנד, צפון שבדיה וצפון נורווגיה), בדיקת תחזיות של האורורה ועוד ועוד… (ראו בהמשך בפנינת הטיפ), הוחלט שהפעם ננסה לראות את האורורה בלפלנד. הדרך הקצרה שלנו לשם היתה להזמין כרטיסים לשטוקהולם ומשם בטיסת המשך לקירונה (Kiruna) שהיא המקום הצפוני ביותר בשבדיה. (ניתן להגיע לשם גם ברכבת לילה מסטוקהולם (11 שעות) או להמשיך לנרוויק שבנורבגיה (17 שעות)).

ועכשיו מתחיל המרדף אחרי האורורה. האורורה נצפית הכי טוב קרוב לקטבים ולכן לפלנד, איסלנד, אלסקה וצפון קנדה הן הפייבוריטיות.

הדבר הכי חשוב במסע אחרי הזוהר החמקמק הוא לילה בהיר ונקי מעננים, ובנוסף תחזית לאורורה חזקה (אנחנו דחינו את הנסיעה בשבועיים עקב תחזית לעננות וסופות שלגים), אז תתכוננו להיות ספונטניים…

נחתנו בקירונה ויצאנו לקחת את הרכב שהוזמן מבאדג'ט. קיבלנו רכב מצוחצח, וכששאלנו מה עם נהג נוסף, נאמר לנו שאם זו משפחה, כולם יכולים לנהוג והאחריות היא על השוכר הראשי, בנוסף כשהחזרנו את האוטו, לא היה מי שיקבל את הרכב ושלשלנו את המפתחות לתיבה הייעודית, פשוט נפלא!

התחלנו בנסיעה לכיוון פינלנד, לעיירה שנקראת קילפיסיארבי (kilpisjarvi), הכבישים מפולסים ואין בעיה לנסוע, אבל יש לקחת בחשבון שהמרחקים בין היישובים גדולים וכדאי להצטייד במזון ודלק.

בקילפיסיארבי בחרנו בדירה בקומפלקס שנקרא סנטה'ס שאלט (Santa's Hotels), ונמצא במרכז העיירה ליד הסופר ותחנת הדלק, דירה מהממת עם שלושה חדרי שינה, מאובזרת לתפארה, והכי חשוב שלמרות שלא היינו מחוץ לעיר, היא הייתה תפאורה מדהימה לאורורה שאותה באנו לראות. ואיזו אורורה זו הייתה….

האורורה מקילפיסיארבי

עוד קצת זוהר

אתרי האינטרנט חזו רמה של KP6, שזה אומר שאפשר לראות אותה לא רק בצפון הרחוק, ואיזה מראה זה היה, כל קטעי הוידאו והתמונות לא יכולים להעביר את התחושות שלנו למראה האורורה המרקדת בשמיים, כשרואים פס דק שלאט מתעבה ומקבל צבע ירוק חזק ואז השמיים פשוט מתפוצצים מעליך בשלל צבעים וצורות, והתוצאה -נרשמה התלהבות רבתי אצל כל בני המשפחה ואילו אני עמדתי בחוץ וצעקתי בהתלהבות.

מה שהרבה אנשים לא יודעים, זה שהזוהר לא זז לאיטו. המהירות שהוא זז כזו אינטנסיבית, שיותר הגיוני להשוות את המהירות לזו של ברק מאשר של ענן. לפעמים, כשהיה שובל של זוהר ממש מעלינו, היו התפרצויות כאלו שהרגשנו שצריך להתכופף כדי לא להיפגע.

הבעיה באורורה זה החמקמקות שלה, אי אפשר לחזות איפה ומתי זה ייקרה. גם כשכל התנאים מתקיימים, עדיין זו תעלומה איפה ומתי היא תתחיל? ולכן ונשארנו ערים כל לילה כדי לקבל עוד קצת מהיופי הזה…

גם למחרת בסביבות עשר בערב – אלוהי האורורה התנהגו יפה אלינו, השמיים התבהרו והצבעים התחילו לרקד לקראתנו. הרגשנו מבורכים!!

למחרת עזבנו את קיפליסיארבי בדרכנו לנורווגיה לעיר בת 1100 תושבים שנקראת סיובאגן (Sjøvegan) והפעם לדירת פנטהאוז שווה במיוחד, מעוצבת וגולת הכותרת – המרפסת הצופה אל הפיורד.

הנוף מהמרפסת בסיובאגן
שקיעה מעל הפיורד בסיובאגן

השמש שוקעת בסביבות 20:30, ועכשיו מתחילת אפריל בכל שבוע השקיעה מתאחרת בערך בשעה, ומכאן שבשעה 21:30 עדיין יש אור.

בסביבות עשר וחצי בערב, במינוס עשר מעלות, תפסנו את מקומנו על הכיסאות במרפסת, כמובן אחרי שהנחנו עליהם פרוות לחימום והתכרבלנו בשמיכות מלמעלה (אל תדאגו, גם כך התלבשנו כמו דובים), ונשאנו בציפייה את מבטנו לשמיים, לא חיכינו הרבה, וגם בלילה הזה קיבלנו הופעה נפלאה.

הזוהר הצפוני בסיובאגן

שלושה לילות ברצף, אי אפשר לבקש יותר!!

ושלא תחשבו שהשתעממנו בשאר הזמן, אז כמובן שהיה איש שלג, וחוויה נפלאה נוספת התאפשרה בזכות מארחנו בנורווגיה, שהזמינו אותנו לבקתה שלהם בראש ההר, שניתן להגיע אליה רק עם אופנועי השלג וגם הם לא הגיעו עד למעלה בגלל כמויות השלג שירדו לפני שהגענו, כך שאת הקטע האחרון בעליה עשינו ברגל…היה חם …

הבקתה עצמה כמו יצאה מספר האגדות ממש, אח עצים, וילונות לבנים מתנפנפים, נוף בראשית לבן, כיף אמיתי.

לסיכום, ניתן לומר שהמשימה הושגה, ובגדול!! מחקנו משאלה מהדלי שלנו אבל אל דאגה, אחרות מחכות בתור….

ובקיצור… מומלץ בחום… למרות הקור…

פנינת הטיפ

אתרי תחזית אורורה:

http://www.gi.alaska.edu/AuroraForecast/Europe/

http://www.aurora-service.eu/

מזג אויר בנורבגיה והאזור:

https://www.yr.no/

בקתות מדהימות בפינלנד:

http://www.santashotels.fi/en/chaletsrakka

הסבר על תופעת הזוהר הצפוני:

https://eureka.org.il/item/19413/%D7%9E%D7%94%D7%95-%D7%94%D7%96%D7%95%D7%94%D7%A8-%D7%94%D7%A6%D7%A4%D7%95%D7%A0%D7%99

 

2 Comments

  1. Reply
    מזל שטרנברג

    ואו פשוט מדהים הזוהר הצפוני בצילומים מעוררים חשק גדול לקפוץ ולראות את התופעה המופלאה הזו. אין ספק שאנו חיים בגן עדן

Leave Your Comment
כל הזכויות שמורות לאורית וסיגל 2017