אגמים צלולים ובריכות טורקיז – שמורות טבע בסין

צפונית לצ'נגדו שבחבל סצואן נמצאות שתי שמורות טבע מהפנטות ביופיין, ויש אישור לכך גם מארגון אונסקו שהכתיר אותן כאתר מורשת עולמית. וצדק ובגדול!

שמורות הטבע הללו מהוות את אחת מגולות הכותרת בטיול לסין.

HK010614print 5
בריכות הטורקיז המהממות בחואנגלונג

ההגעה  אליהן היא או בטיסה, או באוטובוס מסונגפן. מכיוון שלא רצינו לבזבז זמן על אוטובוסים העדפנו להגיע בטיסה. טיסות ישירות יוצאות מצ'נגדו, בייגין, שיאן וערים מרכזיות נוספות. נוחתים בשדה קטן ומוקף הרים עצומים שמתנשאים לגובה של 5000-6000 מטר, יוצאים במקום שכוח אל וצועדים מהמטוס לבניין הטרמינל והחוצה למוניות או להסעה אם ארגנתם אחת.. קחו בחשבון שהמקום נידח והאנגלית עוד יותר..

המרחק מהשדה לשמורה הראשונה,  חואנלונג (Huanglong),  הוא כשעה. אם מגיעים בטיסה מוקדמת, כמונו, אפשר לבקר בשמורה הזו בדרך לזוזיאגו.  לבקש מהנהג להמתין ולהמשיך את הנסיעה עד ז'וזיאגו (Jiuzhaigou), העיר שבה נמצאת השמורה השנייה וכל המלונות, וכל זה במחיר של כ-700 יואן ובמרחק עוד כשעתיים נסיעה. אנחנו עשינו זאת, ואחרי מיקוח עז, דבר טיפשי מצידי, ובמאמר מוסגר, לפעמים העקשנות שלי (או הקמצנות) לא יודעות לבחור נכון…., נמצא הנהג שהסיע אותנו לחואנגלונג, נשאר עם המזוודות שלנו בבגאז' לחכות לנו כמה שעות, (הימור שהצליח- לא לשכוח לקחת מספר פלאפון של הנהג ומספר מונית), והמשיך להסיע אותנו לז'וז'איגו.  אחרי תלאות שכללו החלפה של מונית ועוד החלפה של שני נהגים בדרך, הזוי, כבר אמרתי?? הגענו למלון. כשמגיעים לעיר ההרגשה היא כאילו הגעתם לווגאס: רעש, אורות, מקום צעקני וממוסחר, ובעיקר יש מבחר ענק של מלונות (מעטים מהם בבוקינג) ואפשרויות לינה נוספות כאכסניות, בז'וזיאגו. אנחנו בחרנו בשרתון שהיה מצוין וקרוב לשמורה ויחד עם זה שקט. לכל שמורה מספיק יום אם מגיעים מוקדם. קחו בחשבון שרוב התיירות היא תיירות פנים ובעונת הקיץ מפוצץ באנשים. רובם סינים.  הכינו את עצמכם לשעות בתור!! וזו לא הגזמה!!

הכניסה לשמורות יקרה יחסית והכרטיס תקף ליום אחד, אך החוויה לא תאמן. שווה לנסוע עד סין בשבילם, וגם לחכות בתור!

ונגיע לעיקר:

HK010639print 5
הבריכות העליונות ביותר בחואנגלונג

חואנלונג או בתרגום חופשי עמק הדרקון הצהוב, מכיוון שלפי האגדה הסינית כך נראה גב הדרקון, היא שמורה שמשתרעת על פני כ 600 קמ"ר ומתחילה בגובה 1700 מטר עד למעלה מ-5800 מטר בפסגת ההרים. אל דאגה אתם לא תעלו למעלה מ- 4000 מטר. הדרך הנוחה היא לקחת רכבל וממנו להידרדר למטה בשבילי עץ על פני בריכות אבן גיר בצבעים מדהימים.

HK010579print 5
מראה מדהים בדרך

ההסבר הגאולוגי הוא שמי הפשרת השלגים ואבן הגיר בצרוף אצות וחיידקים יוצרים בריכות בשלל צבעים מדהימים, אבל אם נניח את הגאולוגיה בצד, האתר זכה להיות אתר מורשת עולמית של אונסקו ויש הרבה סיבות לכך. מכיוון שראינו תור עצום לרכבל חשבנו לחסוך את הזמן ולטפס ברגל. בסין כפי שאומר קונג פו פנדה בתרגום חופשי: "המדרגות הן האויבות הכי גדולות שלי…" ואכן לכל מקום שווה בסין נדרשות אלפי מדרגות.. פה ספרנו כאלפיים בדרכנו למעלה… במחשבה שניה היה עדיף לחכות לרכבל, אבל עד שהגענו למעלה נעלמו לי המחשבות כשנלחמתי על כל נשימה… הנחמה היחידה הייתה שראינו את הבריכות והמפלים פעמיים.. בדרך למעלה… ואת כל הדרך בחזרה.. תענוג!

HK010586print 5
עוד קצת מבריכות אבן הגיר

לאורך הדרך תראו בקתות קטנות, לא, אלה לא בקתות לשרותים.., אלה בקתות חמצן. מכיוון שהשמורה מגיעה לגובה רב, ישנם אנשים שזקוקים לחמצן ואז או שקונים בקבוק חמצן אישי או שמשתמשים בשרותי הבקתות בדרך. אנחנו באופן אישי לא נזקקנו לשרותים הללו.

באופן כללי בשמורות בסין מטיילים מיליוני סינים, ומה שיותר מעניין הוא הסיניות שעושות את השמורה בנעלי עקב ובמיני כאשר הגברים הסינים הג'נטלמים נושאים עבורן את התיק.

HK010659print 5
גם עם זה מטיילים

ואם לא הפסקנו להתפעל ולהתעלף מחואנגלונג, זה היה רק הפתיח לעומת השמורה השנייה והצפונית לחואנגלונג, ז'וזיאגו, שהיא מדהימה בעיני אף יותר. השמורה בנויה כמו האות Y . הכניסה לשמורה היא בבסיס ה- Y  ויש כשבעה ק"מ עד הפיצול ומשם בוחרים כל פעם צד אחר של המזלג. אם אין מספיק זמן, לדעתי מומלץ לבחור בצד הימני של ה Y לכיוון Rize valley.

HK010738print 5
השתקפויות מדהימות בבריכה בז'וזיאגו

כאן ההתניידות היא בשאטלים של השמורה שכלולים במחיר הכניסה ויש תחנות ליד כל אגם או מפל ששווה ביקור. אנחנו בחרנו לעלות למעלה עד קצה ה-Y עם השאטל ומשם בהליכה על הדק  לאורך השבילים שמביאים אותנו לאגמים צלולים עד כדי כך שההר והעצים משתקפים במימיהם ומשאירים אותנו פעורי פה.

HK010791print 5
אחד מהמפלים בז'וזיאגו

בהמשך מגיעים לגולת הכותרת שהם מפלים שמשתרעים לרוחב של 300 מטר! וכרגיל יחד אתנו צועדים בשמורה המוני סינים. יש לציין שהם בעיקר משתמשים בשאטלים אז אם רוצים להרגיש לבד, כדאי לצעוד בשבילים ברגל.

HK010800print 5

מומלץ להגיע כמה שניתן מוקדם בבוקר כי אז יש פחות מבקרים.

HK010705print 5

בכל מקרה התמורה שווה.

עדכון: בעקבות רעידת אדמה שהתרחשה באזור השמורה פתוחה למבקרים באופן מוגבל, יש להתעדכן לפני ההגעה.

פנינת הטיפ:

בשמורות הללו להבדיל משמורת אוואטר והר טיאנמן כמעט ואין דוכני אוכל מהיר בדרך ורצוי להביא איתכם, כולל שתיה. יש בהצטלבות של ה Y מסעדה אז אפשר להצטייד שם.

האתר הרשמי כולל מפה של האזור:

http://www.jiuzhai.com/language/english/map.html

3 Comments

 1. Reply
  מזל שטרנברג

  ואו איזה יופי.
  פשוט מדהים.
  כיף לטייל איתכם
  מציעה להקים חברת טיולים מיוחדים כאלו!!!

 2. Reply
  מזל שטרנברג

  ואו איזה יופי.
  פשוט מדהים.
  כיף לטייל איתכם
  מציעה להקים חברת טיולים מיוחדים כאלו!!!

  חוויה

Leave Your Comment
כל הזכויות שמורות לאורית וסיגל 2017